Konference 20 let na cestě k úzdravě

15.5. 2017 v parku Na Pankráci

Poprvé kavárna otevřela své dveře 15.5.1997 a za 20 let existence jimi prošlo několik set klientů, pár desítek pracovníků, stovky kapel a desítky tisíc zákazníků. Každý něco do kavárny přinesl a něco si odnesl. Ze střípků zážitků a zkušeností této první tréninkové kavárny jsme pro vás poskládali program, který by měl vystihovat a reflektovat dosavadní fungování tohoto unikátního projektu v rámci služeb pro lidi se zkušeností s duševním onemocněním.

Registrace probíhá do 24.4. na: greendoors@greendoors.cz, účast je ZDARMA, kapacita omezená.

Program ke stažení ZDE


Program moderuje a uvádí: Jiří Volf

13:00

Vernisáž výstavy 20 let Café Na půl cesty

14:00 

Oficiální zahájení konference

– úvodní slovo: Myroslava Bubela, Martin Jarolímek, Jan Kratochvíl

14:30 (program A)

Workshop: Péče o duševní zdraví odborníků

Každý člověk, který se rozhodne stát se pomáhajícím pracovníkem, se vydal na neuvěřitelně bohatou cestu objevování sebe sama prostřednictvím světa druhých. Být sám za sebe a přesto v pozadí, může být nelehký úkol. I odborníci a profesionálové potřebují mít místa kde se mohou zastavit, odpočinout a nabrat síly. Workshop bude pracovat s paralelou cesty a nabídne účastníkům několik tvořivých stanovišť k zastavení a práci na sobě. Každý účastník tak bude mít možnost pracovat na potvrzení či objevení vlastních strategií překonávání těžkostí. Bude mít možnost sdílet obtížné situace s ostatními kolegy a udělat si malou inventuru vlastních zdrojů. Účastníci si vyzkouší konkrétní nástroje pro péči o duševní zdraví a zažijí vlastní malé „zotavení“.

Workshopem budou provádět Jana Pluhaříková Pomajzlová a Michal Kašpar.

Jana Pomajzlová je ergoterapeutka, trenérka Modelu CARe (komplexní přístup v psychosociální rehabilitaci), lektorka, supervizorka, maminka tří dětí, jež svůj volný čas věnuje tanci a japonskému bojovému umění aikidó. Green Doors, z.ú. je její domovskou organizací. Působila zde 8 let jako ergoterapeutka, z toho 4 roky také jako vedoucí tréninkové kavárny Klub v Jelení a 4 roky jako vedoucí rehabilitace odborných programů.

Michal Kašpar v roce 2001 spoluzakládal a později deset let vedl divadlo LSD, v kterém hráli převážně lidé s duševním onemocněním. Pracoval jako novinář v Dobrém místě a v časopisu Esprit. Podílí se na aktivitách Studia 27 v pražském Fokusu. Pracuje jako peer lektor a v Centru pro rozvoj duševního zdraví přednáší téma recovery. Léčí se 18 let.


14:30 (program B)

Panelová diskuze: Co jsme se naučili na cestě?

Od roku 1997 prošlo rehabilitací v Café Na půl cesty 689 klientů. Kromě toho, že se sami učili jak fungovat v barmanské práci, tak velké zkušenosti s úspěchy i neúspěchy si odnesli sami pracovní terapeuti. Jaké jsou případy dobré praxe a s čím vším se musí potýkat tým profesionálů zajišťující pracovní trénink? O své zkušenosti se podělí bývalé vedoucí Café Na půl cesty Petra Pípalová, Petra Skavská a Martina Francuchová. Diskuzi moderuje současný vedoucí Jan Kratochvíl.

Petra Pípalová pracovala v Café od roku 2006. Vystřídala skoro všechny pozice od barmanky, přes pracovní asistenku, pracovní terapeutku po vedoucí celého projektu. Fandí Bohemce a má ráda grind core.

Petra Skavská pracovala v Café od roku 2009 jako pracovní terapeutka a po roce řízením osudu převzala na dva roky žezlo vedoucí programu. Zabývá se psychoterapií a prací s tělem, fandí zero waste principu a s dobrovolníky čistí Prahu od odpadků. V současné době je na mateřské dovolené.

Martina Francuchová pracovala v Café jako vedoucí od roku 2009. V současnosti se zabývá předškolním vzděláváním v organizaci Člověk v tísni. Má ráda slunce, kočky a červené víno.

16:15

Panelová diskuze: Zastávka na půl cesty

Diskuze lidí se zkušeností s duševním onemocněním, kteří prošli Café, případně jinými službami. Co je ono „půl cesty“ mezi ústavní péčí, komunitními službami a posléze plnohodnotným životem a zapojením ve společnosti? Vycházíme z toho, že největší experti na problematiku duševního onemocnění jsou lidé, kteří s ním mají vlastní zkušenost. Mezi stanicemi Na půl cesty a Úzdrava je velký kus cesty. Panelisté budou sdílet své bohaté zkušenosti s tím, jaké jsou překážky a dobrá praxe uzdravování se.
V panelu vystoupí: Michal Kašpar, Kateřina Málková, Veronika Havlíčková.

Kateřina Málková pracuje jako Peer terapeutka v Psychiatrické nemocnici Bohnice,také jako lektorka angličtiny v Peer klubu v bohnickém divadle a jako novinářka pro webový portál Lidé mezi lidmi. Ráda píše, fotí, čte a je sama doma. Je nadšenou cyklistkou.

Michal Kašpar v roce 2001 spoluzakládal a později deset let vedl divadlo LSD, v kterém hráli převážně lidé s duševním onemocněním. Pracoval jako novinář v Dobrém místě a v časopisu Esprit. Podílí se na aktivitách Studia 27 v pražském Fokusu. Pracuje jako peer lektor a v Centru pro rozvoj duševního zdraví přednáší téma recovery. Léčí se 18 let.

Veronika Havlíčková pracuje jako Peer konzultant pro Green Doorz z.ú., od roku 2015. Léčí se 13 roků. Vychovává s manželem tři malé děti. Ve volném čase se věnuje psaní. V roce 2012 jí byla vydána nakladatelstvím Gasset první kniha „Ploty uvnitř nás“.


17:30

Diskuze: Společná cesta?

(Diskuze s pracovníky krizového oddělení Denního psychoterapeutického sanatoria Ondřejov)
Mnoho let je všemi směry skloňována spolupráce mezi zdravotnickými zařízeními a sociálními službami. Jak ale vypadá realita? Pracovníci komunitních a sociálních služeb budou mít možnost v diskuzi sdílet nebo konfrontovat svoje představy o hodnotách, kompetencích a hranicích při práci s klienty, s členy týmu krizového oddělení denního psychoterapeutického sanatoria Ondřejov.

Diskuze se zúčastní: Fialová R., Polák L., Petišková M., Krausová L., Hájková P., Bárta M., Pěkný R., Bartáková D., Řeháček P.


19:00

Panelová diskuze: Punk, duševní zdraví a recovery

Café Na půl cesty je zajímavým mixem všech pojmů z titulku.  Svoje těžiště má v alternativní kultuře, kterou spojuje odlišné pojetí hodnot a přístupů ke společnosti jako takové. Snaha o svébytný a svobodný prostor se zde protíná s problematikou duševního zdraví a nadějí nemocných na úzdravu. O těchto tématech budou debatovat profesionálové z oboru, kteří mají blízko jak k této kultuře, tak k práci s duševním zdravím. Čeká nás zajímavá diskuze aneb jak být zdravý v šílené společnosti.

V panelu diskutují: Marek Zeman, Honza Mužík, Filip Tylš, Jan Sobotka

Marek Zeman je psychoterapeut v Gestalt modalite, sociální pracovník s dlouholetou zkušeností práce s lidmi s duševním onemocněním ve Fokusu Praha, Denním sanatoriu Ondřejov. Zpívá a zpíval v spoustě punkových kapelách (Remek, V0NT, Lakmé, Dakhma..)

Honza Mužík je sociální pracovník, který pracuje od roku 1997 v komunitních psychiatrických službách. Aktuálně působí ve vedení Fokusu Praha a Centra duševního zdraví pro Prahu 8. Věnuje se lektorské činnosti v psychiatrické rehabilitaci a Recovery. V 90. letech vydával hc/punk zin Defender. Jako zpěvák figuruje v kapele Ravelin 7.

Jan Sobotka pracoval 1995 – 97 jako ošetřovatel v PN Bohnice, 17 let vedl TK Sejřek pro lidi s duševním onemocněním a návykovými problémy a nyní působí v Centru Kerlín Fokusu Praha. Zpíval v kapelách Rotter Stern 77 a Vykousaný Kaštany.

Filip Tylš je psychiatr a neurovědec působící v Národním ústavu duševního zdraví, kde se věnuje výzkumu účinků psychedelických látek. V roce 2015 spoluzakládal Českou psychedelickou společnost. Bubnoval a zpíval v punkové kapele KPP.


Večer následuje afterparty pro zvané a účastníky konference.

 

Akce se koná pod záštitou starosty MČ Praha 4  – Ing. Petra Štěpánka, CSc.

Za podporu děkujeme: MČ Praha 4, Magistrátu hl. města Prahy