Daruj
Posunout dolů
Café Na půl cesty
Cultural oasis of effortless relaxation in Na Pankráci park. Více informací o nás
Mlsná kavka
Vegetarian restaurant for gourmets a stone’s throw from Florenc. Více informací o nás
Klub V. kolona
A haven for coffee-lovers located in the Bohnice hospital premises. Více informací o nás
Social counselling and Integrating into the Labour Market
We can help you in numerous ways to lead a satisfying life. Více informací o nás
Coffee with Purpose
You can express how our work has Purpose with just a cup of coffee. Více informací o nás

Who are we?

We educate, we break down prejudices and using the example of our cafés, we show that people with mental illnesses can – and want to –find work. They just need support to begin with. And that’s what we do.

We help people with schizophrenia live a satisfying life. We provide our clients with training for work in busy and popular cafés where they can overcome the obstacles caused by their illnesses, and enjoy a feeling of success. We also provide counselling and services which help them find their way through the jobs market, and we actively contact companies which want to employ people with schizophrenia.

more information about us

About schizophrenia

Schizophrenia is a serious and fairly frequent mental disorder – roughly one in a hundred will suffer from it. It occurs when a number of different causes, inherited and of external origin, come together. People with schizophrenia lose contact with reality, and they hear or see things which are not real. Influenced by their ideas, they can then act unusually and disproportionately. Schizophrenia can be treated, however, significantly reducing the disease’s impact on daily life, and in a third of cases completely healing it.

more information about schizofrenia

News

There’s always something happening at Green Doors. We also publish news on Facebook and in our newsletter.

More info (CZE)

Lednové aktivity, které vás posounou o krok dál

Nabízíme volné tréninkové místo

Setkání podpůrné skupiny bude i mezi svátky

Green Doors: Bláznivě smysluplná místa

Srdcerváči.cz / Green Doors: Bláznivě smysluplná místa

Vychutnejte si Smysluplnou kávu i doma

Novinka! Smysluplnou kávu můžete popíjet už i doma. ☕ ☕ ☕ Kdo by nechtěl najít pod stromečkem něco smysluplného…? 🎄 🎁 💚 K dostání v našich kavárnách Café Na půl cesty, V. kolona a v restauraci Mlsná kavka. #smysluplnakava Nákupem podporujete lidi s duševním onemocněním, kteří jsou na své cestě k zotavení, pracují na sobě […]

Online brožura: Café na půl cesty letos oslavilo 20 let

Nestihli jste vidět výstavu v parku Na Pánkráci? Nevadí, přinášíme její online zpracování i s bonusy navíc. Přečtěte si jak to celé začalo, příběhy, rozhovor se zakladatelem, podívejte se na čísla za 20 let… Uvnitř najdete i odkazy na videozáznamy z konference, články v médiích a mnohem více.

Mlsná kavka má nový web

Prohlédněte si nový, responzivní, dlouho vytoužený web Mlsné kavky: http://www.mlsnakavka.cz/

Kurz na potrénování paměti pozastaven

Podzimní novinky z Green Doors

Nový Newsletter je nabitý novinkami! Dočtete se například to, že slyšení hlasů je běžné u 2-4 % populace, pozveme vás na kávu do V. kolony a dozvíte se, jak dopadla kampaň Čisté duše – Udělej krok… a mnohem více.

Calendar

Participation in some of our events is the easiest way to support us. The profit goes to our activities which help people with schizophrenia to live a satisfied life.

    Responsible companies

    Our partners