CHCI DAROVAT
19
May
19:00
Thursday

do
19.05.
Thursday

KinoKolona: Digitální disidenti + diskuze

Nejsou na sociálních sítích, nemají chytré telefony a pandemií umocněný přesun řady společenských činností do on-line prostoru sledují s kritickými obavami. Kdo jsou lidé, kteří i v roce 2021 žijí bez všeobecně vzývaných digitálních vychytávek a jaké mají motivace?

Osobními příběhy a tedy celým filmem provází sociolog Petr Lupač, který se dlouhodobě věnuje fenoménům digitální propasti a digitálního vyloučení. Zasazuje do společenského kontextu digitalizační proces, kterého jsme právě všichni účastni a vede diváka k nepříjemnému uvědomnění: pokud existuje početná skupina lidí, pro které je nevyužívání digitálních technologií věcí volby a osobního rozhodnutí, jak veliká je asi skupina lidí, která digitální technologie vůbec nevlastní či využívat neumí?

Středometrážní dokument “Digitální disidenti” reflektuje narůstající rozčarování z technologického pokroku, který byl dosud braný jako něco daného a nezpochybnitelného. Jednotlivé postavy, které spojuje zejména větší či menší napojení na umělecký svět, v něm vysvětlují své analogové postoje – za těmi si stojí i přes to, že jsou okolím často vnímány jako morousové či zdržovači.

Po filmu diskuze. Film vznikl ve spolupráci platformy Kinolab a IuRe/Digitální svobody.

 

 

Calendar

Participation in some of our events is the easiest way to support us. The profit goes to our activities which help people with schizophrenia to live a satisfied life.