PODPOŘTE NÁS

Smysluplná káva

I posezení u kávy může mít Smysl

Věříte, že naše činnost má smysl? Rádi byste to dali najevo? Není nic jednoduššího – stačí navštívit jednu ze spřátelených kaváren a ke kávě, čaji či jiné pochutině si za 15 Kč objednat Smysl. Celá částka putuje k nám a my díky ní můžeme pomáhat lidem s duševním onemocněním žít spokojený život.

Ve vybrané dny lze také v konkrétních provozovnách (info na webu a FB) si můžete koupit SMYSLUPLNÝ PRECLÍK (celý výtěžek použijeme na realizaci KROKŮ). 25. 6 jsme před Antonínovým pekařstvím prodali prvních 128 preclíků a vybrali tak  pro Jana, Ivanu, Kláru a Michala 3840 Kč.

Balíček 10 smyslů (tj. 150 Kč) zaplatí jednu hodinu pracovního tréninku a jednu hodinu konzultace jednomu z našich klientů.

 

Kde si mohu dát smysl?

Antonínovo pekařství, Mlsná kavka, Café Jericho, V. kolona nebo Café Na půl cesty

Máte to do kaváren daleko nebo nejste kavárenský typ? Nevadí, projekt můžete podpořit i z pohodlí domova.

Darovat online balíček smyslů

Lze také poslat libovolnou částku na účet Green Doors 4540389/0800 (do zprávy pro příjemce uveďte poznámku: Smysluplná káva – Krok).

Dejte vašemu podnikání Smysl

Máte kavárnu a chcete také nabízet Smysluplnou kávu? Prodávat Smysl vás nic nestojí. Naopak – můžete jen získat. Kontaktujte nás:

Kateřina Cmuntová
+420 777 347 667
fr@greendoors.cz

Projekt Udělej krok 2020

3 měsíce a 4 lidi s duševní nemocí, kteří se chtějí posunout dál! Tento rok kampaň Udělej krok poběží od července do září a pokusíme se vybrat mezi lidmi prostředky na životní KROKY Jana, Ivany, Kláry a Michala.

Jan stavěl v minulosti motory letadel a vydělával slušné peníze.

“Měl jsem dost zdravotních problémů už od mala, mezi normální děti jsem nezapadal a musel jsem navštěvovat psychiatra. Přes nekonečný boj sám se sebou jsem dostudoval střední školu a začal jsem dělat v leteckém průmyslu, žil jsem tou prací, doslova jsem pro ni dýchal a byl jsem v ní hodně úspěšný, ale kvůli mé nepokoře jsem dostal výpověď. Zbořil se mi svět a pod nátlakem obrovského stresu jsem dostal psychózu. Dostal jsem se do Bohnic a přes opakované pokusy jsem se nemohl dostat ze svých problémů. Návrat do reality stále nebyl možný. Byl jsem sám ze sebe zoufalý a zklamaný. V Bohnicích jsem strávil několik let. Teprve teď se mi konečně daří, skoro rok jsem mimo brány bohnické léčebny a pracuji v V. koloně na pozici barmana. Vaření kávy mi dalo nový smysl života, můj život už není prázdný a smutný. A hlavně cítím, že je to můj životní směr. Hodně se o toto řemeslo zajímám, čtu různé zajímavosti. Baristický kurz mi pomůže stát se kvalifikovaným a dobře ohodnoceným baristou.”

Kurz baristy, který by Janovi pomohl splnit jeho současný sen, vychází na 19 950 Kč.

Bývalá pracovnice státní správy Ivana by ráda absolovovala celoroční kurz angličtiny.

“Moje onemocnění mi bylo diagnostikováno v 21 letech. Před první vážnou atakou jsem soustavně studovala. Byla jsem i na archeologickém terénním výzkumu a v rámci možností jsem žila studentský život. Byla mi diagnostikována F 60.3., což je emočně nestabilní porucha osobnosti, hraniční typ. Následoval velký životní propad, protože jsem si nedokázala přiznat svůj psychický stav, ani neúspěchy ve vztahu a ve škole. V té době jsem nepracovala, konflikty doma se stupňovaly a já začala jednat zkratovitě. Celá situace vyústila v pokus o sebevraždu.Následovala čtyřtýdenní hospitalizace, při které se mi bohužel rozvinula závislost na lécích, takže jsem plynule navázala detoxem na adiktologické klinice. Po této epizodě jsem začala pracovat na plný úvazek ve státní správě. Ale bylo to velmi náročné. Spousta práce, daleké dojíždění a nevhodná kombinace léků. To vše nakonec vyústilo v další hospitalizaci. Za zdmi léčebny jsem pak pobývala ještě několikrát, byla jsem součástí terapeutické komunity, a musela nastoupit do sociálně rehabilitačního programu v Baobabu. Od poslední hospitalizace, před 4 lety, se snažím studovat a pracovat v krátkodobých projektech jako např. Open house Praha nebo Praha žije hudbou. Stále bohužel nemám pocit, že bych mohla v životě a práci fungovat na 100 %. Od ročního kurzu angličtiny a francouzštiny očekávám zlepšení svých jazykových dovedností, které budu potřebovat pro další studium historie a dějin umění na univerzitě, kam jsem čerstvě přijatá.”

Na celoroční kurz by Ivana potřebovala 20 000 Kč.

Umělkyni Kláře už 5 let znesnadňuje život hraniční porucha osobnosti. Právě o ní píše knihu, která by měla lidem přiblížet a destigmatizovat problematiku HPO.

“Hraničnou poruchou osobnosti (ďalej HPO) trpím už päť rokov. Zároveň mi bola diagnostikovaná i úzkostno-depresívna porucha. Spočiatku pre mňa bolo veľmi náročné akceptovať realitu – v úvode som nedokázala chodiť do školy ani do práce. Keďže som bola ešte na gymnáziu, musela som ho prerušiť. Nevedela som, čo robiť, no nakoniec sa mi aj vďaka terapii a liekom podarilo vrátiť na gymnázium a zmaturovať. V tomto období som bola veľmi aktívna. Zapájala som sa do školského časopisu, robila rozhovory s rôznymi ľuďmi a v závere sa rozhodla napísať osobný príbeh o boji s HPO. Ten som uverejnila na svoj blog Denníka N. Reakcie boli neuveriteľné a podpora na škole ma presvedčila, že o tejto téme je potrebné písať.Následne som odišla do Prahy, študovala som na Karlovej univerzite filozofiu. Po pol roku ma opäťzmohla moja porucha. Dostala som sa na opätovné dno a musela prehodnotiť svoje životné ciele. Vtedy som sa rozhodla vytvoriť občianske združenie, ktoré som pomenovala „Psychiatria nie je na hlavu“. To funguje už rok a momentálne robíme rozhovory, podcasty, eventy, YouTube videá a máme aj vlastnú Facebookovú stránku. Rada by som však vydala aj knihu, a tak pomohla ďalším a ďalším. Nech sa ľudia vo svojom trápení necítia sami.”

Klára na vydání knihy shání 20 000 Kč.

Michal dar slova a píše rapové texty. Má také diagnostikovanou schizofrenii a často slýchá Boha se Satanem. O nich ty texty většinou jsou. Jeho velkým snem je nahrát rapové album, na jehož realizaci by potřeboval  20 000 Kč.

Více informací, příběhy a životní kroky z předchozích ročníků