Daruj

Živá knihovna s příběhy

ŽIVÁ KNIHOVNA

Živá knihovna funguje stejně jako ta, kterou známe každý, jenom si místo knih můžete zapůjčit člověka, který s vámi na místě bude sdílet svůj příběh. V možnostech je několik živých knih s různými žánry, některé z nich více psychotické, některé depresivní. Každý člověk má zkušenost s duševním onemocněním.  Můžete si popovídat s jednotlivými lidmi, jejichž příběh vás zaujme, zeptat na věci, na které jste se kdy ostýchali zeptat, na věci, na které neznáte odpověď. Každá živá kniha má svůj vlastní a jedinečná příběh.

„Nesuď knihu podle obalu“

Důležitá jsou pravidla při „čtení“ jednotlivých knih.

KNIHY V NAŠÍ KNIHOVNĚ

VLADIMÍR

Vladimír od 19 let prožíval krátké a občasné mystické psychotické zážitky. Při studiu historie a filozofie na FF UK se ho držely různé filozofické bludy, které ale jeho učitelé nedokázali rozpoznat jako nemoc a tak měl ve škole řadu let mnoho problémů. K tomu se přidalo divoké podnikání při studiu, nekonečné večírky a cesty po celém světě. To vše ho v roce 2011 dovedlo až k hospitalizaci v PNB s akutní psychózou se symptomy schizofrenie a polymorfními bludy. Následně se systematicky úspěšně léčí. Poslední rok a půl pracuje jako peer konzultant. Pracuje na zotavení sebe i dalších duševně nemocných a myslí, že se mu v práci daří.

PAVEL

Pavel rád píše a pomáhá lidem jako peer konzultant, kterým se stal po 7 letech zvládání i nezvládání jeho duševní nemoci. Dlouhou dobu žil v Londýně, ale teď už několik let s radostí bydlí v Praze, kde také pracuje nejenom na svém vlastním zotavení.

EVELÍNA

33-ti léta vlastní i nevlastní maminka svých holek, manželka, kamarádka, dcera. Od dětství měla vysoké cíle, ale už v té době zápasila s nerozpoznanou duševní chorobou. Vše vyeskalovalo při studiu psychologie v Anglii. Atypická anorexie se rapidně zhoršila, přidaly se deprese a úzkosti, později dissociativní záchvaty a ve finále těžké psychotické dekompenzace. Přišla dlouhá vlna hospitalizaci (asi 20) a zoufale 10-ti leta role pasivního psychiatrického pacienta. Asi před rokem a půl si ale řekla DOST. I s duševní nemoci se dá žít. Nyní pracuje jako peer konzultantka a podporuje druhé v jejich životním příběhu.

HONZA

Před 18 lety Honza pozoroval, že se mění, aniž by věděl proč. Byl bezdůvodně apatický, smutný, do ničeho se mu nechtělo pouštět. Stavy byly takové, že nemohl nic dělat a řešil to ” samoléčbou ” ( vyhýbal se lidem, sebepoškozoval se …). Poznal situace, kdy to prostě nejde. Přesto nepřestal hledat cesty, aby to šlo – začal docházet k odborníkům a po nějaké době na cestě se mohl začít věnovat jak sobě, tak skrz svou zkušenost podporovat druhé.

EVA

Eva je vnitřně silná žena, která žije tady a teď. Během života byla vystavena sexuální zneužívání, šíkaně, smrti partnera, sebepoškozování, myšlenkám na sebevraždu. Při poslední silné myšlence na sebevraždu si řekla o odbornou pomoc v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích, kde prošla hospitalizací a denním stacionářem. Nyní je pozitivní inspirací a motivací pro ztracené duše. Prostřednictvím sdílení svého příběhu, mluví o tom, jak člověk může najít cestu zpět k sobě ve chvíli, kdy chceme všechno vzdát. „I když se na své cestě cítíme občas ztraceni, vždy máme sílu opět se najít.“

 

VENUŠE

Venuše prodělala  3 psychózy s halucinacemi, bludy, vidinami a hlasy. Teprve až když přijala fakt, že je nemocná, začala se zotavovat. Nyní pracuje jako peer konzultantka, Tato práce ji velice baví a naplňuje.

JAN

Honza se narodil v roce 1985 a už od roku 2010 se léčí se schizoafektivní poruchou. Jeho problémy odstartoval přechodový rituál u kmene Samburu v Keni v roce 2009, ze kterého se vzpamatovával 6 let. Poslední tři roky se cítí být v zotaveném stavu. Baví ho filozofie, sport všeho druhu a rád čte knihy z oboru psychologie. Honzův stav označil psychoterapeut a psychiatr jako celkovou existenciální krizi osobnosti. Honza se nedal a má mnoho zkušeností s tím, jak se dostat pomalými krůčky z vlivu a omezení duševního onemocnění.  Od října pracuje jako peer konzultant.

AKCE 2020, ANEB KDE NÁS LETOS POTKÁTE?

FESTIVAL NA HLAVU 6.-9. února v Městské knihovně

pátek 7.února 17:30-19:00

sobota 8. února 15:00-19:00

neděle 9. února 15:00-19:00

DĚLÁTE ZAJÍMAVOU AKCI A ŽIVÁ KNIHOVNA BY TAM ZAPADALA, ZKUSTE NÁS OSLOVIT:

Magdaléna Poláková
+420 777 913 051
kolona.sitovani@greendoors.cz