PODPOŘTE NÁS

Živá knihovna s příběhy

Proč “živá”? Funguje v podstatě stejně jako ta, kterou zná každý z nás, rozdíl je v tom, že místo knih si můžete zapůjčit čas člověka, a ten s vámi na místě bude sdílet svůj příběh. Všechny naše “knihy” mají zkušenost s duševním onemocněním. Můžete vybírat z několika různých žánrů – některé jsou více psychotické, některé depresivní. Můžete si popovídat s jednotlivými lidmi, jejichž příběh vás zaujme, zeptat se na věci, na které jste se možná až dosud ostýchali zeptat anebo jste neznali odpověď. Každá živá kniha je jedinečná a má svůj jedinečný příběh.

„Nesuď knihu podle obalu“

Důležitá jsou pravidla při „čtení“ jednotlivých knih.

AKCE 2020, ANEB KDE NÁS LETOS POTKÁTE?

v současné době nejsou naplánovány žádné akce

KNIHY V NAŠÍ KNIHOVNĚ

VLADIMÍR

Vladimír od 19 let prožíval krátké a občasné mystické psychotické zážitky. Při studiu historie a filozofie na FF UK se ho držely různé filozofické bludy, které ale jeho učitelé nedokázali rozpoznat jako nemoc, a tak měl ve škole řadu let mnoho problémů. K tomu se přidalo divoké podnikání při studiu, nekonečné večírky a cesty po celém světě. To vše ho v roce 2011 dovedlo až k hospitalizaci v PNB s akutní psychózou se symptomy schizofrenie a polymorfními bludy. Pracuje na zotavení sebe i dalších duševně nemocných, poslední rok a půl pracuje jako peer konzultant a myslí, že se mu v práci daří.

PAVEL

Pavel rád píše a pomáhá lidem jako peer konzultant, kterým se stal po 7 letech zvládání i nezvládání jeho duševní nemoci. Dlouhou dobu žil v Londýně, ale teď už několik let s radostí bydlí v Praze, kde zároveň pracuje (nejenom na svém vlastním zotavení).

 

EVELÍNA

Maminka, manželka, kamarádka, dcera. Od dětství měla vysoké cíle, ale už v té době zápasila s nerozpoznanou duševní chorobou. Vše vygradovalo při studiu psychologie v Anglii. Atypická anorexie se rapidně zhoršila, přidaly se deprese a úzkosti, později disociativní záchvaty a ve finále těžké psychotické dekompenzace. Přišla dlouhá vlna hospitalizací a zoufale dlouhá desetiletá role pasivního psychiatrického pacienta. Asi před rokem a půl si řekla DOST! I s duševní nemoci se dá žít. Nyní pracuje jako peer konzultantka a podporuje druhé v jejich životním příběhu.

HONZA

Před 18 lety Honza pozoroval, že se mění, aniž by věděl proč. Byl bezdůvodně apatický, smutný, do ničeho se mu nechtělo pouštět. Stavy byly takové, že nemohl nic dělat a řešil to “samoléčbou” (vyhýbal se lidem, sebepoškozoval se). Poznal situace, kdy to prostě nejde. Přesto nepřestal hledat cesty, aby to šlo – začal docházet k odborníkům a po nějaké době se mohl začít věnovat jak sobě, tak skrz svou zkušenost podporovat druhé.

EVA

Eva je vnitřně silná žena, která žije tady a teď. Během života byla vystavena sexuální zneužívání, šikaně, smrti partnera, sebepoškozování, myšlenkám na sebevraždu. Při poslední silné myšlence na sebevraždu si řekla o odbornou pomoc v PN v Bohnicích, kde prošla hospitalizací a denním stacionářem. Nyní je pozitivní inspirací a motivací pro ztracené duše. Prostřednictvím sdílení svého příběhu, mluví o tom, jak člověk může najít cestu zpět k sobě ve chvíli, kdy chceme všechno vzdát. „I když se na své cestě cítíme občas ztraceni, vždy máme sílu opět se najít.“

VENUŠE

Venuše prodělala tři psychózy s halucinacemi, bludy, vidinami a hlasy. Teprve až když přijala fakt, že je nemocná, začala se zotavovat. Nyní pracuje jako peer konzultantka. Tato práce ji velice baví a naplňuje.

 

JAN

Honza se narodil v roce 1985 a už od roku 2010 se léčí se schizoafektivní poruchou. Jeho problémy odstartoval přechodový rituál u kmene Samburu v Keni v roce 2009, ze kterého se vzpamatovával 6 let. Poslední tři roky se cítí být v zotaveném stavu. Baví ho filozofie, sport všeho druhu a rád čte knihy z oboru psychologie. Honzův stav označil psychoterapeut a psychiatr jako celkovou existenciální krizi osobnosti. Honza se nedal a má mnoho zkušeností s tím, jak se dostat pomalými krůčky z vlivu a omezení duševního onemocnění. Od října pracuje jako peer konzultant.

MIREK

Mirkovi je 36 let a má 10 let diagnostikovanou bipolární poruchu, byl třikrát hospitalizován. Sám si však myslí, že prošel psychospirituální krizí. Již pět let nemá větší obtíže a nebere žádná psychofarmaka. Nyní pracuje jako peer konzultatnt pro Fokus Praha. Od mala ho zajímá psychologie a duchovno, v současnosti tvoří elektronickou hudbu, jezdí na motorce a stará se o kocoura Docenta. “Chci poskytovat podporu, která mně samotnému chyběla.”

 

DĚLÁTE ZAJÍMAVOU AKCI A ŽIVÁ KNIHOVNA BY TAM ZAPADALA, ZKUSTE NÁS OSLOVIT:

+420 777 913 051
kolona.sitovani@greendoors.cz