PODPOŘTE NÁS

Čistá duše

Předsudky jsou nejhorší nemoc. Naštěstí ji umíme léčit

Iniciativa Čistá duše se zaměřuje na osvětu veřejnosti v oblasti duševního zdraví a destigmatizaci psychických onemocnění. Cílem je spokojenější život lidí se zkušeností s duševní nemocí díky snazšímu uplatnění na trhu práce.

Projekt jsme spustili v roce 2013 ve spolupráci s Antonínem Kokešem, majitelem firem Albi a Antonínova pekařství. Tehdy jsme uspořádali výstavu portrétů lidí s duševní nemocí, které jsme doplnili o jejich příběhy.

Další rok jsme se zaměřili na osvětu mezi zaměstnavateli. Vydali jsme časopis Moje Schizofrenie, ve kterém jsme sebrali příklady podnikatelů, kteří zaměstnávají lidi se schizofrenií a mají s nimi dobrou zkušenost.

Třetí ročník cílil jak na veřejnost, tak zaměstnavatele. Co obnáší zaměstnávat člověka s duševní nemocí, na co je třeba dbát a jaké jsou přínosy. To jsme firmám vysvětlovali na přednášce Zodpovědná snídaně, ale také skrze bulletin, ve kterém jsme představili lidi zdatné ve své profesi navzdory duševní nemoci.

Pro širokou veřejnost jsme pak spustili blog, na kterém vycházely deníkové zápisky Lary, jež sama trpí schizofrenií. Skladatel a hudebník Jan P. Muchow pak zápisky doplňoval o hudební klipy, které nejlépe odrážely téma textu.

Přečtěte si vybrané příběhy

Více o projektu